Instagram, Facebook Reaksiyonları Tarzındaki Hızlı Yanıt Özelliğini Test Ediyor!

Kullanıcıların içeriklerle farklı şekilde etkileşime geçmesini sağlamak isteyen Instagram, Stories’de Facebook Reaksiyonları stilindeki emoji yanıt seçeneğini test ediyor.

Twitter kullanıcısı @SupraBo tarafından fark edilen ve sosyal medya uzmanı Matt Navarra tarafından paylaşılan yeni yanıt aracı, Instagram Stories içerikleriyle daha hızlı etkileşime geçmeyi kolaylaştırıyor.

Özellikle markaların, izleyicilerin içeriklere ne tepki verdiğini görebileceği ve ilgisini ölçebileceği yeni özellik, ‘kızgın’ reaksiyonu haricinde daha pozitif emojileri içeriyor. Bunun sebebi, ‘kızgın’ reaksiyonunun Facebook’ta da fazla kullanılmaması olabilir.

instagram-stories-reactions

 

Aynı özellik, Facebook Stories’de de geçtiğimiz ayın sonlarında kullanılmaya başlandı.

Reaksiyonlar, Facebook deneyiminin büyük bir kısmını oluşturmayabilir. Ancak, etkileşim anlamında platformda önemli bir yer taşıyor. Quintly’nin araştırmasına göre, reaksiyonların kullanımı zaman içinde istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor.

Facebook’un Instagram Stories’e de bu özelliği eklemesi, Facebook News Feed’de bu yıl öncelikli sosyal paylaşım seçeneklerinden biri haline geldi. Küçük bir yenilik gibi görünse de Instagram’daki etkisi büyük olabilir ve performans takibi açısından ve paylaştığınız içeriklerin izleyicileri aydınlattığından emin olmanızı sağlayabilir.

Instagram, Herkese Açık Profillerde Takipçi Kaldırma Özelliği Üstünde Çalışıyor!

Instagram, takipçi engellemekten daha az agresif, gizli hesaba geçmekten daha fazla rahatlık tanıyan takipçi kaldırma özelliğini test ediyor.

Instagram, herkese açık profillerde kullanıcıların istedikleri takipçiyi kaldırabilmesini ve paylaşımlarını kimlerin göreceği üzerinde daha fazla kontrol sağlamasını istiyor.

Herkese açık bir profiliniz olması, paylaşımların daha fazla etkileşim almasına yardımcı olurken, platformdaki herhangi bir kişinin sizi takip edebileceği anlamına da geliyor. Tabii ki istediğiniz zaman bu kullanıcıları engelleyebiliyorsunuz. Ya da profilinizi gizleyebiliyorsunuz. Ancak, Instagram takipçi kaldırmanın daha yumuşak bir yolunu buldu: manuel olarak takipçi kaldırmak.

Screenshot_1

Twitter kullanıcısı @blueasyraff, özelliği ilk fark eden kişi oldu. Sosyal ve dijital medya uzmanı Matt Navarra ise konuyu, yaptığı paylaşımla gündeme getirildi. Instagram, sürdürdüğü testi onayladı. Test aşamasındaki “Kullanıcı Kaldır” özelliğine iOS ve Android cihaz kullanıcılarının da ulaşabiliyor.

Test grubuna dahil olan kişiler, profil sayfalarında takipçiler kısmına tıkladıktan sonra ••• butonuna basarak (noktalar Android’de dikey şekilde yer alıyor), takipçiler arasından istediklerini, karşılarına çıkan pop-up ekranla silebiliyor. Gizli profillerde kullanılan bu özellik, herkese açık profiller için ise yeni. Takipçilikten çıkarılan kişilere ise herhangi bir uyarı bildirim gitmediğini hatırlatalım.

Instagram’da Kullanıcıların Çevrimiçi Olduğunu Gösteren İşaret: Yeşil Nokta!

Her geçen gün bir yenilik haberini sizlerle paylaştığımız Instagram, şimdi de kullanıcıların platformda aktif görünüp görünmediğini anlamamıza yardımcı olacak “yeşil nokta” özelliğini aktif ediyor. Yeni özellik ile herhangi bir arkadaşınızın platformda online olup olmadığını görebileceksiniz.

Yeşil nokta, bir iletiyi biriyle paylaşmak istediğinizde, uygulamanın doğrudan mesajlaşma bölümünde ve arkadaşınızın listesinde görünecek. Instagram, “Yalnızca sizi takip eden arkadaşlarınız veya Direct’te konuştuğunuz kişiler için aktiflik durumunu görebileceksiniz” açıklamasını yaptı. Düzenlemenin böyle olması da daha önce konuştuğunuz kişilere daha fazla konuşmanızın önünü açmış olacak.

Green-Status-Dot_3-up-661x385

Bu konuya sevinenler olduğu kadar üzülenler de olacaktır. O yüzden hemen belirtelim; Instagram ayarlarında bu durumun aktifliğini sonlandırabileceğiniz bir seçenek de bulunacak. Bu seçenek, tıpkı şu anda mevcut olan “bu kadar saat önce aktifti” özelliğini kapatabildiğiniz bir bölüme benzeyecek.

Instagram’ın yeni yeşil noktasının şu anda Messenger‘da bulunan bu özellikten daha farklı olacağını söyleyebiliriz. Messenger’da bir kişi aktifse profil fotoğrafının altında yeşil, aktif değilse gri bir nokta çıkıyor. Kişi kendini tamamen gizlemek isterse de herhangi bir zaman belirteci görünmüyor. Instagram’da bundan biraz daha farklı olarak, kişi bu özelliği aktif etmese de çevrimdışı olsa da profil resminin yanında herhangi bir ibare yer almayacak. Böylece kullanıcının sizi görmezden gelip gelmediğini de anlayamayacaksınız.

Kısacası bu örnekle, Instagram’ın Messenger’a kıyasla kişisel gizliliğe daha fazla önem verdiğini söylemek mümkün.

WhatsApp Mesajlarda Detay Vermeye Başladı!

WhatsApp, dünyanın en çok tercih edilen sohbet uygulamalarının biri olmanın yanında, global olarak tüm dünyanın aktif olarak her türlü bilgiyi aktardığı bir araç olmaya da devam ediyor.

Uygulamadaki en büyük sorunlardan birinin, hiç şüphesiz virüs gibi yayılan sahte bilgiler olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda WhatsApp da yeni bir önlem aldığını açıkladı.

WhatsApp kullanıcıları artık, başka biri tarafından yazılmış bir mesajı başka birine gönderdiği zaman mesajın üzerinde forwarded“ yani “yönlendirildi“ ibaresi yer alacak. WhatsApp’ın en yeni sürümünde, eğer bir mesaj başka birinden size iletilmişse bu yazılar italik olarak görünecek.

267721456948927-513x385

Bu yenilik, WhatsApp için küçük bir yenilik gibi dursa da özellikle sürekli sahte bilgiye maruz kalan kullanıcılar için büyük önem taşıyor. İletilen mesaj özelliği, öncelikli olarak 200 milyondan fazla WhatsApp kullanıcısına sahip Hindistan gibi büyük ülkelerde aktif edilecek. Bunun nedeni de kullanıcı fazlalığından dolayı yanlış bilgilerin daha çabuk ve fazla bir şekilde yayılıyor olması.

Daha önce yanlış yönlendirmeler yüzünden, özellikle az gelişmiş ülkelerde ölümle sonuçlanan toplumsal linçler gerçekleşmişti. Kısacası bilginin güvenilirliği kontrol edilmediği zaman –ki günümüzde gerçekten edildiğini söylemek mümkün değil– birçok olay ağır bedellerle sonuçlanıyor. WhatsApp’ın küçük görünen yeniliği ise bu sorunun çözümünde kendine bir yer bulacaktır diyebiliriz.

Yeni özelliğin ülkemizde ne zaman aktif edileceği ise henüz belli değil.

 

Snapchat, “Görsel Arama” Özelliği Üzerinde Çalışıyor!

Snapchat’in başka bir yayınlanmamış özelliği daha ortaya çıktı. Android uygulaması kodu içinde fark edilen ve TechCrunch’ta yer verilen habere göre, Snapchat kod adı “Eagle” olan bir projeyle “görsel arama” özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özelliğin Amazon’la birlikte geliştirildiği iddia ediliyor.

Snapchat kamerasıyla arama, bulma ve online mağazalardan ve diğer ortaklardan alışveriş yapmayı sağlayacak yeni özellik kameraya basıp tutuğunuzda bir objeyi, şarkıyı ya da barkodu tanımlayabilecek. Elde edilen veri Amazon, Shazam ve diğer iş ortaklarıyla paylaşılacak. Bir nesne ya da barkod tarattıklarında kullanıcılar Amazon’daki sonuçlara ulaşabilecek. Kendini  “kamera şirketi” olarak tanımlayan Snapchat’in üstünde çalıştığı görsel ürün araması mantıklı bir hareket.

Uygulamanın özgün Stories özelliğini kopyalayan Instagram ve Facebook gibi rakiplerinden ayrılmasını sağlayabilir ve Snapchat bu özellikle çok şeyler yapabilir. “Görsel arama”, 2018’in ilk çeyreğinde 385 milyon $ zarara uğrayan Snapchat için kazançlı bir gelir kaynağı haline de gelebilir.

YouTube, Videoları Çalındığı Zaman İçerik Oluşturucularına Bildirim Gönderecek!

Dünyanın en popüler video platformu olan YouTube, her ne kadar güzel içerikleri karşımıza çıkarıyor olsa da birçok sıkıntının çözümünü de henüz tam olarak sağlayamıyor. İzleyici tarafında tonlarca sorun bulunurken, içerik oluşturucularının da kendilerine göre bazı problemleri bulunuyor. Bunlardan en büyüğü, içerik oluşturucularının orijinal içeriklerinin izinsiz olarak kullanılıyor ve çoğaltılıyor oluşu.

YouTube, bu problemin devam etmesinin önüne geçmeyi hedefliyor. Bu yüzden şirket, Copyright Matchadını verdiği yeni aracını yayınlayacağını duyurdu. Artık bir video YouTube’a her yüklendiğinde hizmet, içeriğin zaten mevcut olup olmadığını veya sitede bulunan diğer videolara benzeyip benzemediğini tarayıp kontrol edecek. Bu hizmetin sadece videolar için değil klipler için de aktif edileceğini belirtelim.

YouTube_Copycat_infographic_final-695x385

YouTube’un yeni özelliği öncelikli olarak 100 binden fazla takipçisi olan kullanıcılar için aktif edilecek ve önümüzdeki birkaç ay içinde daha fazla kullanıcıya sunulacak. Eğer içerik oluşturucularının videolarının kopyaları YouTube’da yayınlanıyorsa aracı kullanan içerik oluşturuculara bildirim gönderilecek. Araç eşleşirse, içerik oluşturucular yapılacak işleme kendileri karar verecek. İster içeriği çalan kişiyle iletişime geçebilecek, isterlerse YouTube’dan videonun kaldırılmasını isteyebilecekler.

Orijinal içerik oluşturucu olarak değerlendirilmek için videoyu yükleyen ilk kişi siz olmalısınız. Bu nedenle, bir başkasının Vimeo veya Facebook’taki videonuzu kopyalaması ve sizden önce YouTube’a yüklemesi gibi bir olasılık da bulunuyor. Böyle bir durumda videonun asıl sahibi o kişi sayılabiliyor.

Facebook Haber Kaynağı’nda Artırılmış Gerçeklik Reklamlarını Test Ediyor!

Facebook şimdiye kadar benzerlerini Snapchat’te gördüğümüz bir reklam modeliyle karşımıza çıkıyor. Facebook’taki artırılmış gerçeklik reklamları sayesinde artık reklamverenler kullanıcıların ürünleri deneyimlemesini sağlayabilecek. Messenger reklamlarına ilgi çekmek için daha önce arttırılmış gerçeklik kullanan Facebook, bu reklam modelini Haber Kaynağı’na taşımaya karar verdi. Şimdilik sadece bir grup reklamcıya açık olan bu özellik, Ty Ahmad-Taylor tarafından paylaşıldı.

Facebook’un küresel pazarlama çözümleri departmanında ürün pazarlama başkan yardımcısı olan Ty Ahmad-Taylor, yüzünü Candy Crush oyununa yerleştirdi. Bu kapsamda yayına alınan diğer reklamlar ise alışveriş yapan kullanıcıların, sanal güneş gözlüğü ve makyaj malzemelerini yüzlerinde denemesini sağlıyor.

Bu reklamların başlangıçta haber kaynağında normal olarak görüneceğini belirtelim. Ancak reklamın üzerinde bulunan “denemek için bas” seçeneğini kullanarak AR özelliklerini aktif hale getirebiliyorsunuz.  Ürünleri artırılmış gerkeliğe taşımanızın ardından, ürünü beğenirseniz satın almanız da mümkün.

Facebook artırılmış gerçeklik reklamlarını kullanan ilk markanın Michael Kors olduğunu açıklarken, yaz aylarının sonlarına doğru Sephora, NYX Professional Makeup, Bobbi Brown, Pottery Barn, Wayfair ve King’in de testlere başlayacağını belirtti.

Bu gelişmelerin yanı sıra basın toplantısında yeni Video Creation Kit’i duyuran şirket, bu yeni araç ile mobil video reklamları için oluşturulan şablonlara var olan görselleri aktarabilecek.  Bu aracı deneyen markalardan biri olan Noom, durağan görsellere oranla videonun yüzde 77 oranında daha iyi sonuç verdiğini belirtti.

Yakın zamanda Instagram’a alışveriş etiketleri ekleyen şirket, Instagram’da işletmeler için bilet alma ve rezervasyon özellikleri ve e-ticaret için ödeme yöntemlerini yayına almak üzere hareket etmişti. Görünen o ki; Facebook hem kendi platformunda hem de sosyal ağlarda satın almaya yönlendiren reklamları geliştirmeye devam edecek.

Facebook-artirilmis-gerceklik-reklamlari-700x385

“Kendini Kaptırdın” Uyarısı Yayınlayan Instagram, “Rahatsız Etme” Özelliğini de Yayınlayacak!

Instagram’ın istatistiklerine uygulama içinde “harcanan süre”yi ekleyeceğini aktarmıştık. Şirket platformunda “Kendini kaptırdın – haber kaynağına son 2 günde paylaşılan tüm yeni içerikleri gördün” uyarısını yayına aldığını duyurdu.

Şirket, bu uyarının sadece son 48 saat içinde paylaşılan tüm içerikleri çoktan görüntülemiş olan iOS ve Android kullanıcıların görüneceğini belirtti. Bu özelliğin uygulama için güzel yanlarından biri kullanıcıların artık algoritma tarafından dağıtılmış yeni içerik arayışına son verecek olması. Üstelik yayınlanan uyarı sayesinde yeni içerikleri kaçırmaktan endişe eden kullanıcıların gönlüne su serpilecek.

Screenshot_1

Bu arada Facebook ve Instagram’ın “Rahatsız Etme”  özelliği üzerinde çalıştığını belirtelim. Bu özellik; uygulama üzerinden gelecek olan bildirimleri 30 dakika, 1 saat, 2 saat, 8 saat, bir gün ve tekrar açana kadar kapatmanızı sağlıyor.

İlk olarak WhatsApp Beta and Matt Navarra tarafından Instagram ve Facebook platformlarında fark edilen özellik, bir süredir teknoloji devlerinin gündeminde olan teknoloji bağımlılığının beynimizde bıraktığı olumsuz etkiyi elimine etmek üzerine atılmış bir adım olarak konumlanıyor.

Screenshot_2

Facebook bu özellik kapsamında kullanıcıların sesi kapatması veya bildirimleri titreşime alması gibi özellikler de sunuyor. Şimdilik her iki uygulamanın da kodunda gizli olan “Rahatsız Etme” özelliği, yakında test aşamasına geçebilir.

Bu arada bu iki uygulamada da kullanıcıların uygulama içinde geçirdiği zamanı gösteren bir panel yer alacağını belirtelim. Daha önce sadece Instagram kapsamında ele aldığımız bu özellik gün başına ve hafta boyunca uygulamalarını ortalama olarak ne kadar kullandığınızı gösterecek.

Aynı zamanda özellik sayesinde kullanıma günlük bir sınır da getirilebilecek. Böylece sınıra yaklaştığınızda uygulamalardan bildirim alabileceksiniz. Şimdiye kadar teknoloji devlerinin ilgisini çeken teknoloji bağımlılığı konusunda Apple ve Google’ın da ciddi adımlar attığını hatırlatalım.

Google  I/O 2018’de  uygulamalar da dahil olmak üzere cihazda geçirdiğiniz vakti, telefonunuzun kilidini kaç kez açtığınızı ve ne kadar bildirim aldığınızı da gösteren Android P’nin yeni panelini tanıtırken, . Appleda, WWDC 2018 etkinliğinde iOS 12 ile uygulamalar için zaman limiti özelliğini yayına alacağını duyurmuştu.

Instagram Stories’e Müzik Sticker’ları Ekleme Özelliği Geldi!

Instagram’ın geçen ay test etmeye başladığı Stories’e müzik sticker’ı ekleme seçeneği, platforma eklendi.

Instagram Stories’e sevilen popüler şarkılar eklemeyi mümkün hale getiren müzik sticker’ları özelliği, platformdaki yerini aldı. Kullanıcılar artık fotoğraf ya da video hikayelerine sticker eklemek istediklerinde etiketler arasında müzik ikonunu da görecekler. Müzik kitaplığına girdiklerinde belirli bir parçayı arayıp, mod ya da türe göre sıralanan popüler şarkıları görebilecek ve kısa bir ön dinleme yapabilecek.

Instagram hikayenize müzik sticker’ı eklediğinizde, sizi takip eden izleyiciler parçayı kimin söylediğini ve adını görebilecek. Spotify ya da Apple Music gibi herhangi bir müzik dinleme servisine bağlı olmayan sticker’lar ile şarkı satın alma işlemi gerçekleştirilemeyecek. Ancak, bu Instagram’ın bir sonraki adımı olabilir.

Stories özelliğine yaratıcı bir araç ekleyen müzik sticker’ları, Instagram’ın diğer yenilikçi özellikleri gibi kısa sürede popüler hale gelecektir. Etiket olarak eklenebilen müziklerin Instagram’da hazır bulunması bir avantaj. Facebook’un müzik şirketleriyle yaptığı anlaşmaları düşündüğümüzde ve sosyal ağın “müzik merkezli yeni deneyimler” vaadini hatırlarsak , bu alanda daha fazla yeniliğin kapıda olduğunu söyleyebiliriz.

insta_music-1

 

insta_music-2