Twitter’a Şifreli Direkt Mesaj Özelliği Geliyor!

Twitter uygulamasında yerleşik ‘gizli konuşma’ özelliği tespit edildi. Bu özellik, yakında tüm kullanıcıların şifreli direkt mesajlar gönderebileceğine işaret ediyor.

Sosyal medya ağının, Twitter uygulamasının Android versiyonunda bir uçtan bir uca (end-to-end) şifreli mesajlaşmayı test ettiği ortaya çıktı. Özellik, bilgisayar bilimi öğrencisi Jane Manchun Wong tarafından fark edildi. Wong, Instagram’ın test ettiği yeni özellikleri de açığa çıkarmıştı.

‘Gizli konuşma’ özelliği, direk mesajlaşmada uygulamanın konuşma bilgisi kısmında yer alıyor. Kullanıcılar, kendilerine ve alıcıya ait şifre anahtarlarını görüntüleyebiliyor. Bir uçtan bir uca şifreleme, mesajların yalnızca gönderen ve alıcı tarafından okunmasını sağlıyor ve hem şirket hem de mesajları okumaya çalışabilecek diğer kişilerden korumayı sağlıyor.

Screenshot_5

TechCrunch’ta yer alan bilgiye göre, Edward Snowden’ın Twitter CEO’su Jack Dorsey’ye platforma şifreli ve gizli bir mesaj özelliği getirmesini tavsiye etmesi ve Dorsey’nin hakkında düşüneceği yanıtını vermesinin 1 yıl sonrasında ortaya çıktı.

Twitter, konuşmalarını gizli tutmak isteyen ve kişisel gizliliğe önem veren kişilerin uygulamaları kullanmadan platform üzerinden mesajlaşmasını sağlamak istiyor olabilir.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, konuyla ilgili açıklama yapmasa da Twitter hesabından haberle ilgili olarak fısıltı emojisi paylaştı.

Screenshot_6

 

Instagram’a Sticker İle Paylaşım Özelliği Geldi!

Instagram kullanıcıları, beğendikleri içerikleri üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç duymadan Stories sticker’larıyla paylaşabilecek.

Instagram’ın duyurduğu güncellemeye göre, kullanıcılar beğendikleri bir içeriği direkt olarak feed’lerinde paylaşamasalar da sticker’lar halinde Story’lerinde paylaşabilecek.

Yeni özellik, geleneksel paylaşım formatından biraz farklı olarak, beğendiğiniz fotoğraf sizin olmasa bile sticker haline getirerek Stories’de paylaşmanızı sağlıyor. Yorum ya da beğeni seçenekleri yer almasa da paylaşım, orijinal içeriğin yaratıcısına bir linkle yönlendiriyor. Kullanıcı, paylaşılmak üzere sticker haline getirilen içeriğin üstüne istediği yorumu ve mesajı yazabiliyor.

Yeni araç, gönderme menüsü içerisinde gizli ve paylaşmak istediğiniz görselin altında yer alan kağıt uçak simgesine basınca aktif hale geliyor. Bir kişinin ismini seçerek direkt mesajla göndermek yerine “create a story with this post” (bu içerikle bir hikaye yarat) seçeneği tercih ediliyor.

Sticker’lar tam ekran olarak paylaşılabiliyor. Kullanıcı arka plan rengini değiştirip fotoğrafı hareket ettirebiliyor, çevirebiliyor ya da fotoğrafı yeniden ölçeklendirebiliyor. Gizli hesaplardan içerik paylaşımı yapılmıyor. Herkese açık hesaplar da kendilerinin fotoğraflarının paylaşılmasını istemezse ayarlar menüsünden paylaşım özelliğini kapatabiliyor.

Stories paylaşım özelliği, Instagram uygulamasının son Android güncellemesiyle kullanıma açıldı. Yeni özellik, iOS kullanıcıları ise birkaç güne kadar ulaşacak.

Markalar Bu Özelliği Nasıl Kullanabilir?

Pek çok marka ve influencer Stories’i son paylaşımlarına dikkat çekmek ve bu paylaşımları daha iyi tanıtmak için kullanıyor. Bu güncelleme, kullanıcıların kendilerine ait son paylaşıma direkt olarak bağlantı vermelerini sağlıyor ve ekran görüntüsü alarak elle Stories’e ekleme sorununu ortadan kaldırıyor.

Markalar, Stories paylaşımıyla feed’lerinde yer alan içerikleri çaprazlama olarak izleyicilerine tanıtabilecek ve feed’de gözden kaçan içerikler, Stories’de görülebilecek.

Twitter’ın alıntılama özelliğine de benzetilebilecek yeni özellik, daha kişiselleştirilebilir. İnsanlar, markaların paylaşımlarıyla ilgili yorum ve düşüncelerini ekleyerek, bu içerikleri başkalarıyla paylaşabilecek.

Birkaç arkadaşla direkt mesajdan paylaşılan beğenilen Instagram görselleri, daha genel bir hal alacak. Daha fazla kişi bu içerikleri görecek.

timthumb (5)

WhatsApp Grupları İçin Yeni Özellikler!

WhatsApp grupları, uygulamaya gelen yeni özelliklerle daha kullanışlı hale geldi.

Gruplar, WhatsApp’ın önemli bir kısmını oluşturuyor. WhatsApp, insanların bağlantıda kalmasını sağladığı gibi, uzaktaki insanları yakınlaştıran bir araç. Destek arayan ebeveynler, çalışma toplantıları düzenleyen öğrenciler ve hatta doğal afetler sonrası yardım çabalarını koordine eden yetkililer bu gruplarda bir araya geliyor. Uygulamaya gelen yeni grup özellikleri, kullanıcıların işine yarayacak türden. Bu özelliklere birlikte göz atalım.

Grup açıklaması: Grup bilgisi altında; grubun amacını, yönergelerini ya da konularını ayarlamanıza olanak veren kısa bir açıklama bulunuyor. Yeni bir kişi bir gruba katıldığında, açıklama sohbetin en üstünde görünüyor.

Yönetici kontrolleri: Grup ayarlarında, yöneticiler grubun konusunu, simgesini ve açıklamasını kimlerin değiştirebileceği gibi kısıtlamalara izin veren bir kontrol yer alıyor.

Grup konu yakalama: Grup sohbetinden uzak kaldığınızda, sohbetin sağ alt köşesinde görünen yeni @ düğmesine dokunarak, sizden bahseden veya size yanıtlanan mesajlara hızlı bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Katılımcı arama: Grup bilgi sayfasında katılımcıları arayarak bir grupta istediğiniz kişiyi bulabileceksiniz.

Bunların yanı sıra, yöneticiler artık diğer grup katılımcılarının yönetici izinlerini kaldırabilecek ve artık grup kurucuları başlattıkları gruptan çıkarılamayacak.

Kansere Karşı Cesur Yüzümüzü Gösteriyoruz!

Bahar Korçan ve ekibiyle birlikte Tasarım TomTom Sokakta etkinliğinde kansere cesur
yüzümüzü gösteriyoruz.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya genelinde 2012 yılında 14.1 milyon yeni kanser
vakası gelişmiştir ve 8.2 milyon kanser hastası hayatını kaybetmiştir. Türkiye’de ise her 5
ölümden 1’inin sebebi yine kanser.
Bu sayılar gibi hikayeleri de çok büyük! Bu hikayelerin paylaşılması, kanser yolculuğunda
cesaretle, kararlılıkla yürüyen hasta ve hasta yakınlarının yanındayım demek, ben de varım
demek çok değerli! Kanseri konuşmaktan korkmayalım, varsa kendi hikayemizi paylaşalım,
çevremizi bilgilendirelim ve kanser yolculuğunda tüm hasta ve hasta yakınlarının yanında
olduğumuzu gösterelim. Siz de kampanyanın bir parçası olmak, hasta ve hasta yakınlarının bu
zorlu yolculukta kararlılık ve cesaretle yanlarında olduğunuzu göstermek için boyalarınızı
yüzünüze sürüp #CesurYüzüm etiketiyle paylaşın, kansere cesur yüzünüzü gösterin.
Detaylı bilgi için bir uzman hekime danışabilir, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği tarafından hazırlanan
kanser.org web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
IMG_3288

Facebook ve Instagram Videoları, WhatsApp Uygulamasından Çıkmadan İzlenebilecek!

Facebook ve Instagram videolarının WhatsApp uygulamasından çıkmadan açılmasını ve izlenmesini sağlayan güncelleme yayınlandı.

Platformları arasındaki entegrasyonu güçlendirmek isteyen Facebook harekete geçti. WhatsApp’ın son iOS güncellemesi, Facebook ve Instagram videolarının uygulama içinden izlenmesini sağlayan bir geliştirme içeriyor. Bu sayede WhatsApp kişilerinden gelen Instagram ve Facebook videoları, mesajlaşma uygulamasından çıkmadan izlenebilecek.

Şimdiye kadar, YouTube videoları WhatsApp’tan çıkmadan izlenebiliyordu. 2014 yılında Facebook ailesine katılan uygulamanın böyle bir özelliğe yer vermesi biraz şaşırtıcı gelse de, grup konuşmalarına yönetici yetkisi ekleme ya da iptal etme, konu, açıklama ve ikon ekleme gibi yeni fonksiyonlar getiren son WhatsApp iOS güncellemesiyle (2.18.51) Facebook ve Instagram videoları da uygulama içinden izlenebilecek. Henüz Android cihazlarda kullanılamayan bu özellik, yakında bu cihaz kullanıcılarıyla da buluşturulacak.

Instagram’ın Yeni Emoji Slider Çıkartması Yayınlandı!

Bilet alma ve rezervasyon özellikleriyle gündeme gelen Instagram, hikayelerde emoji odaklı ve anket çıkartması işlevinde bir çıkartmayı yayına aldı. Emoji slider ismindeki bu yeni çıkartma hikayelerde kayan bir emoji skalasıyla soru sormanızı ve cevaplamanızı sağlıyor.

Anket çıkartmasındaki iki seçenekli yapının aksine Emoji slider, takipçilerinize “nasıl?” sorusunu yöneltebiliyorsunuz. Ayrıca kullanacağınız  emojileri sorunun içeriğine göre belirleyebiliyorsunuz. Böylece artık hikayelerde arkadaşlarınıza yeni çıkan bir şarkıyı nasıl bulduklarını ya da bir dizinin son bölümü hakkındaki düşüncelerini sorabiliyorsunuz. Emojiyi hikayelere yerleştirirken sliderın aşağısında ya da yukarısında konumlandırabiliyorsunuz. Bu arada Emoji slider üzerinden verilen cevapların hikaye istatistiklerinde göründüğünü de belirtelim.

Emoji Slider’ı hemen denemek istiyorsanız, Hikayenizi oluşturduktan sonra çıkartma kütüphanesine gitmeniz yeterli. Çıkartmayı hikayeye yerleştirdikten sonra sorunuzu yazabilir ve son olarak emojinizi seçebilirsiniz. Instagram’ın, kütüphanenizdeki tüm emojileri bu çıkartmada kullanabileceğinizi belirttiğini de söyleyelim. Özellik şu anda uygulamanın Android ve iOS cihazlarında aktif.

Geçtiğimiz günlerde basına sızan test aşamasındaki özellikler arasında Hikayeler için İfadeler özelliği de yer alıyordu. Facebook’ta bir kaç yıl önce kullanmaya başladığımız ifadeleri,  Instagram Hikayeler’e taşımaya hazırlanan Instagram, belki de Emoji slider ile topluluğu bir sonraki aşamaya hazırlıyor.

emoji-slider

Instagram’ın Test Ettiği İfadeler, Çekim Modları ve Diğer Yeni Özellikler!

Özellikler, ilk olarak uygulamanın kodunu inceleyen bilgisayar mühendisliği öğrencisi Jane Wong tarafından saptandı. Instagram konuyla ilgili olarak paylaşacak herhangi bir şeyleri olmadığını söylerken, testlerin perde arkası çoktan Twitter’da konuşulmaya başlandı. Gelin bu özelliklere beraber göz atalım.

Hikayeler için İfadeler

Screenshot_1

 

Facebook’ta birkaç yıl önce kullanmaya başladığımız ifadeleri, yakın zamanda Instagram Hikayeler’de de görmemiz mümkün. Jane Wong’un bir tweet üzerinden paylaştığı bu özelliğe gelen yorumlar, özelliğin son birkaç aydır Meksika’daki tüm kullanıcılara açık olduğunu gösteriyor. Özellikte ayrıca emoji kullanımına da yer verilmiş durumda. Buna ek olarak özellik Arjantina ve Tayvan’da da bazı kullanıcılara açık.

Hikayeler Ağır Çekim Kayıt Modu

Screenshot_2

Birçok video içerik üreticisi, ağır çekim moduna içeriklerinde yer vermeyi seviyor. Bu içerikler, Genellikle telefonun çekim modları ya da üçüncü parti uygulamalar üzerinden üretilebiliyor. Görünen o ki Instagram, bu yeni özellikle birlikte kullanıcılar arasında popüler olan bu içerik türünü kendi kamerası üzerinden yayına almayı planlıyor. Yakın zamanda kamerasında Odak Modu’nu yayına alan Instagram, yeni çekim modları eklemeye devam ederek kameranın kullanım oranını arttırmak istiyor olabilir.

Profilleri Sessize Alma Düğmesi

Screenshot_3

 

Facebook’un geçtiğimiz aylarda kendi platformunda yayına aldığı bu özellikte, kullanıcıları takip etmeyi bırakmadan içeriklerini görmeyi durdurabiliyorsunuz. Kullanıcıların gönderileri üzerinden aktifleştirebildiğiniz bu seçenek, şimdilik Facebook’ta gördüğümüz gibi belli bir zaman aralığı sunmuyor.

Hikayeler Arşivi Takvim Görünümü

Screenshot_4

 

Geçtiğimz aylarda yayına alınan Arşiv özelliği, genellikle Öne Çıkarılmış Hikayeler oluşturulmak için kullanılıyor. Olası #tbt içerikleri için oldukça karmaşık bir düzene sahip olan Arşiv, yakın zamanda yeni bir görünüme kavuşabilir. Eski Hikayelerinizin bir takvim üzerinde görülebildiği bu yeni görünümde içeriklere ulaşmak daha kolay.

Facebook, Yorum Eksileme Özelliği Testlerini Yaygınlaştırdı!

Geçtiğimiz aylarda yorumlarda “Dislike” benzeri bir özelliği test eden Facebook, bu testleri daha önce Reddit’te ve Digg’de sıkça rastladığımız yorum eksileme sistemine dönüştürdü. Yeni yorum eksileme özelliği şimdilik sadece Yeni Zelanda ve Avustralya’da test ediliyor.

Bu özelliğin ABD’de test edilen ilk versiyonu,  daha çok bir şikayet mekanizması görevi görüyordu. Bu versiyonda bir yorum için eksileme butonuna bastığınızda öncelikle yorum gizleniyor ve ardından karşınıza yorumu şikayet edebilmeniz için  “Saldırgan”, “Aldatıcı” ve “Konu Dışı” seçenekleri çıkıyordu.

Şu anda uluslararası olarak test edilen özellikte ise eksilemenin yanı sıra artılama da mevcut. Üstelik verilen eksi ve artıların toplam rakamının okların yanında belirdiğini de belirtelim. Bu gidişle Facebook’un, Reddit’te gördüğümüz bahşiş özelliğini de yayına alması söz konusu olabilir.

Bu arada şirketin özelliği bu formda yayınlama durumunun henüz kesinleşmediğini de söyleyelim. Bir Facebook sözcüsü yaptığı açıklamada bunun erken aşamadaki bir test olduğunu, özelliğin, Facebook’un 2.2 milyarı aşkın kullanıcı tabanı için piyasaya sürülmesine dair bir karar verilmediğini belirtti. Yine de bu alanda yapılan çeşitli çalışmalar, şirketin yorumlara sıralama ya da değerlenme benzeri bir sistem getirmekle ilgilendiğini gösteriyor.

Bu konuda Facebook sözcüsünün açıklaması ise şu şekilde:

İnsanlar bize Facebook’ta daha iyi bir kamu tartışması görmek istediklerini ve farklı fikirlere sahip insanların daha yapıcı diyaloglara sahip olabileceği alanlar istediklerini söylediler. Bu amaçla, Yeni Zelanda’da, kullanıcıların herkese açık Sayfa gönderilerine yaptıkları yorumları artılamalarını veya eksilemelerini sağlayan küçük bir test yürütüyoruz. Umudumuz, bu özelliğin, en güçlü duygusal tepkiyi alan yorumlardan ziyade, okurların en üst sırada yer almayı hak ettiğini düşündükleri yorumları sıralayarak, bu tür alanları yaratmamızı kolaylaştıracağıdır.

Bu arada özelliğin piyasaya sürülmesiyle birlikte ifadelerin tarihe karışması söz konusu değil. Facebook, bu eksileme özelliği ile birlikte aslında kullanıcıların yorumlara duygusal tepki vermesi yerine yorumları değerlendirmesini istiyor. Artılama tuşu, kullanıcıları daha iyi yorumlar yapmaya teşvik ederken, eksileme tuşu kötü yorumların önüne geçmek için kullanılıyor.  Böylece platformdaki nefret söylemi konusu da bir anlamda kontrol altında tutulmaya çalışılıyor.

Facebook-yorum-eksileme