Instagram’dan 1 Saatlik Video Uygulaması: IGTV !

YouTube’un videodaki üstünlüğüne son vermek isteyen Instagram, yeni video uygulaması IGTV’yi duyurdu. 1 milyarlık global bir topluluk olduğunun müjdesini de veren sosyal ağ, IGTV’yle kullanıcıların Instagram ana uygulamasından çıkmadan favori Instagram yaratıcılarından uzun ve dikey formatta videolar seyredebilmesini sağlayacak.

Tam ekran ve dikey formattaki videolar, Instagram’daki gibi 1 dakikayla sınırlı olmayacak ve 1 saate kadar video kaydedilebilecek. Kullanıcılar IGTV’yi açtıkları gibi, videolar izlemeye başlayabilecek. Takip edilen kişilerden ve ilgi alanına göre sıralanmış videolar, kullanıcıların karşısına çıkacak.

“Senin İçin” (For You)” “Takip Ediliyor (Following), “Popüler” (Popular) ve “İzlemeye Devam et” (Continue Watching) kategorileri altındaki videolar izlenebilecek. Videolar beğenilebilecek, paylaşılabilecek, yorumlanabilecek ve arkadaşlarla DM (Direct Message) yoluyla paylaşılabilecek.

IGTV’de de televizyondaki gibi kanallar yer alacak. Bir instagram yaratıcısını takip etmeye başladığınızda ona ait kanal, izlemeniz için açılacak. Instagram’ın yeni uzun format video uygulamasıyla herkes bir yaratıcı olabilecek. Çektiğiniz videoları uygulama üzerinden ya da Instagram web sayfasından kanalınıza yükleyebileceksiniz.

İlham veren, birleştiren, eğiten ve eğlendiren bir platform olan Instagram’da IGTV’yle birlikte yeni bir dönem başlayacak. Kevin Hart, Kim Kardashian West, Selena Gomez, Lele Pons, Susie Shu gibi ünlü isimlerin onaylanan kanallarıyla IGTV yolculuğuna başlayacak olan Instagram, video yaratıcılarının canını sıkan güncellemeler yapan YouTube’un tahtını kısa ve uzun vadede sallayabilir. Instagram kullanıcılarını uzun video formatına kavuşturan uygulama, bugünden itibaren iOS ve Android cihazlar için global olarak yayınlanmaya başlayacak.

Screenshot_4

Screenshot_2Screenshot_3

YouTube Yeni Reklam Araçlarıyla Markaları Kendine Çekmek İstiyor!

Geçtiğimiz yıldan beri yaşadığı içerik moderasyon problemleri nedeniyle platformundaki markaları yavaş yavaş kaybetmeye başlayan YouTube, yeni reklam araçlarıyla markaları yeniden kendine çekmek istiyor.

Şirket, dün markaların ve ajansların reklamları test etmesini, aynı reklamın özelleştirilmiş versiyonu için spesifik hedef kitleler seçmesini ve reklam serileri ile hikaye anlatmasını sağlayan yeni araçları tanıttı. Markalara farklı araçlar ile yeni bir reklam deneyimi sunan YouTube’un bu yeni araçlarla markaları geri kazanması olası.

Örneğin şirketin Video Experiments isimli yeni aracı, AdWords reklam verenlerinin YouTube’un sitesinde video reklamlarını test etmesini sağlıyor. Bu aracın, focus gruplarına bir alternatif olarak öne çıktığını söyleyebiliriz. Bu noktada focus grupların genellikle oluşturulan özgün reklam içeriğinin; marka bilinirliği ya da satın alma eğilimi gibi ölçütler üzerindeki etkisini belirlemede kullanıldığını hatırlatalım.

Beta sürümü bu ayın sonlarına doğru yayınlanacak olan bu araç, aslında reklam verenlerin focus gruplara ve onların temsili reklam çevresine yatırdığı bütçeleri, gerçek reklam çevresine aktarmasını sağlayacak. Bu araç ile hazırlanan reklamlar, YouTube üzerinde gerçekleşen segmente edilmiş deneylerde kullanılacak. Üstelik bu reklamların medya yatırımının ötesine bir maliyeti de olmayacak. Bunların yanı sıra şirket, markaların bu test sonuçlarına 3 gün içinde ulaşacağını da belirtiyor.

Bu araç sayesinde reklam verenler, video reklamlarına daha fazla bütçe ayırarak kampanyayı yaygınlaştırmadan önce, bu reklamları test edebiliyor. Böylece reklamı vermeden önce video içindeki yaratıcı materyaller revize edilebiliyor ya da başarısız olma ihtimali görülen video reklamları kaldırılıyor. Negatif yorumların birbirini tetiklediği ve ışık hızıyla yaygınlaştığı dijital dünyada YouTube’un bu aracının reklamverenlerin hayatını kolaylaştıracağı kesin.

YouTube’un gündeme getirdiği bir diğer yeni araç ise Director Mix. Şirketin geçtiğimiz yıl duyurduğu bu araç, alfa aşamasındayken Kellogg’s gibi markalar tarafından test edilmişti. Değiştirebilir elementler kullanarak reklam verenlerin aynı reklamın farklı versiyonlarını oluşturmasını sağlayan Director Mix sayesinde reklamlarda var olan çeşitli görsel, ses ve video örneklerini kullanabiliyor ve metni kişiselleştirebiliyorsunuz. Bu reklamlar hedef kitlenizi ilgi alanlarına ve izlediği diğer içeriklere göre düzenlenebiliyor. Director Mix’den faydalanan McDonald’s’ın aynı reklam için 77 farklı içerik ürettiğini de belirtelim.

Bu yeni aralarla bağlantılı olarak alfa sürecinde olan Video Ad Sequencing’den bahsetmekte de fayda var. Reklam serileri üzerinden markaların hikayelerini yaymasını sağlayan bu araç, YouTube kullanıcılarının farklı reklam serilerinin devamını izlemesinden ilham alıyor. Böylece uzun bir hikaye, bir kaç reklam boyunca anlatılabiliyor. Ubisoft’un bu reklam modelini “Assassin’s Creed Origins,” kampanyasında test ettiğini de hatırlatalım. Bu kampanyada Ubisoft  birden fazla element ile hazırladığı oyunun tanıtım videosunu, birkaç farklı reklamda hedef kitle ile buluşturmuştu.

Görünen o ki; YouTube bu araçlar üzerinden reklam verenlere daha iyi bir reklam deneyimi sunmak istiyor. Gerek hedefleme gerek içerik bakımdan farklı yaklaşımıyla dikkat çeken YouTube, video platformları arasındaki liderliğini gelire dönüştürmekte kararlı. Bu noktada geçmişte yaşananlara sünger çekmek isteyen YouTube reklam verenleri platformuna bir kez daha davet ediyor.

Yakın zamanda Facebook’un Watch içerikleri için yayıncılarla görüşmesi, piyasaya sürdüğü Brand Collabs aracı ve Instagram’daki IGTV hamlesi düşünüldüğünde, YouTube’un tahtını kaybetmemek için yeni adımlar atamaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

Instagram Stories’den Alışveriş Dönemi Başlıyor!

Instagram’ın son güncellemesiyle, kullanıcılar artık markaların paylaştığı Story’lerden alışveriş yapabilecek. Alışveriş deneyimini feed’in dışına taşıyan Instagram, yeni bir güncellemeyle kullanıcılara Stories’den alışveriş yapabilme fırsatı sunduğunu duyurdu.

Instagram’ın yalnızca ilham için değil harekete geçmek için de kullanıldığını belirten sosyal ağ, Instagram Stories’e alışveriş çantası olarak eklenen sticker’a tıklayan kullanıcıların, ürün hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabileceğini ve bu sayede dünyanın farklı ülkelerinden alışveriş yapabileceğini açıkladı.

Screenshot_1

 

Alışveriş yapmayı seven kişilerin markaları ve yeni ürünleri keşfetmek için Instagram’ı sık sık ziyaret ettiği biliniyor. Günlük 300 milyon aktif Instagram Stories kullanıcısı, yapılan son araştırmaya göre insanlar Stories özelliğini sevdikleri markaları daha iyi tanımak ve ürünlerin nasıl olduğuna dair bilgi almak ve kendilerine uygun yeni ürünler bulmak için kullanıyor. Stories, markalar için ise ilgi çekici, yüksek etkileşimli ve çok izlenen içerikler yayınlamak için kullandıkları bir platform olarak öne çıkıyor.

Facebook’a 3B Fotoğraf Paylaşım Özelliği Geliyor!

Facebook, çok yakında kullanıcıların News Feed’de 3B fotoğraf paylaşmasını sağlayan bir özellik yayınlayabilir.

Facebook, geçen ay gerçekleştirdiği F8 konferansında, platformun artırılmış gerçeklik kapasitesini öne çıkaracak yeni görsel araçlar ve özellikler geleceğini belirtmişti. Fakat Facebook’un “çok yakında” listesinde yer almayan bir özelliğin kısa bir süre sonra yayınlanacağı ortaya çıktı.

Facebook kamerasıyla News Feed’de 3B fotoğraf paylaşmaya yarayan bu özelliğe TechCrunch, haberinde yer verdi. News Feed’de paylaşılacak 3B fotoğraflar aşağıdaki gibi görünecek.

Görsellere yeni bir derinlik katacak olan 3B paylaşımlar, telefonun açısını değiştirdiğinizde ya da içeriği kaydırıp geçtiğinizde yanıt verecek. Fotoğraflara etkileyici bir görünüme kavuşturan özellik, komplike bir görsel işleme ve veri haritalama süreci sayesinde elde ediliyor.

Facebook’un fotoğraflara uyguladığı işlem, en modern akıllı telefonların çift kamera teknolojisinden yararlanıyor ve ekstra bir çaba gerektirmiyor.

Fotoğraf işleme sürecinin nasıl gerçekleştiğini aşağıda yer alan videoda daha detaylı şekilde görebilirsiniz. Sonuç olarak; bir teknoloji uzmanı olmadan iyi görünen, göze hoş gelen bir görsel efekt oluşturabiliyorsunuz.

Facebook, geleceğin sosyal iletişimi sanal gerçekliğe büyük yatırım yapıyor. Ancak, platformun hedeflediği yere ulaşmasına daha zaman var. İnsanların gelecek aşamaya ayak uydurması ve sosyal akışların bütünüyle sanal gerçeklik ortamlarına taşınması gerekiyor. Platformun, istediği yere ulaşabilmesi için tırmanması gereken basamaklar var. 3B fotoğraflar da bunlardan biri.

Sosyal ağ, Facebook Stories kullanımını, Facebook Kamerası’na eklediği yeni özelliklerle artırmayı amaçlıyor. Artırılmış gerçeklik araçları ve efektleri, kullanıcılara şimdilik sunulan dijital fırsatlar. Facebook, ileride ise tamamı sanal gerçeklikle oluşturulan etkileşimlere odaklanmak istiyor.

3B fotoğraf paylaşımı bu yolda atılmış küçük bir adım gibi görünse de insanların ilgisini çekecek ve kendi çektikleri fotoğrafları da aynı şekilde paylaşmak istemelerine sebep olacak.

Buzz Interaction ile Çevir Kazan Arçelik için yayında!

Arçelik mağazalarında kullanıcıları bizim hazırladığımız bir sürpriz bekliyor. Dokunmatik ekranı kullanarak çarkı çeviren ve futbolla dolu oyunumuzu oynayan kullanıcılar muhteşem ödüller kazanıyor.
Çevir Kazan! şimdi Arçelik‘te! Çok yakında Beko mağazalarında!

Instagram, Snapchat’in Keşfet’ine Benzer Bir Video Sekmesi Yayınlayacak!

Instagram, Snapchat’in Keşfet sekmesine benzer bir ürün ile daha uzun formatta videolara ev sahipliği yaparak  YouTube‘a rakip olmayı planlıyor. Bu konuda kaynaklar, Instagram’ın senaryolu şovların, müzik videoların ve bu dikeyde konumlanan diğer formatların yer aldığı özel bir alan sunacağını belirtiyor. Bu formatlar, 4K çözünürlük ve tam ekran ile izlenebilecek.

Bir süredir video kanallarının uygulamada nasıl yer alacağı konusunda popüler sosyal medya yıldızları ve içerik üreticileriyle görüşen Instagram, 20 Haziran’da gerçekleşecek uzun formatta video çalışmasının duyurusu için lansman ortaklarını da hazırlıyor.

Tüm bu çalışmaların nihayetinde ortaya çıkacak olan videoların, Netflix Orjinal içerikleri ya da HBO seviyesinde olmayacağını da belirtelim. Ancak kullanıcılar bu özellik kapsamında YouTube içerik üreticileri tarafından üretilen videoların benzerlerini görebilir. Bu anlamda kaliteli kameralarla ve güzel ışıklandırmalarla çekilmiş beş ile 15 dakika arası uzunluklardaki videolardan söz etmek mümkün. Üstelik kullanıcılar da 60 saniye sınırını aşarak daha uzun videolar yükleyebilecek.

Instagram’ın bu yeni video sekmesi aslında platformdaki Influencer kitlesini değerlendirmenin iyi bir yolu. Bu yeni özellik sayesinde daha uzun videolar üzerinden içerik üreticilerinin ve yayıncıların para kazanmasını sağlayacak olan uygulama, reklam modellerini henüz kesinleştirmiş değil. Şirket, yayın öncesi (pre-roll) ve yayın ortası (mid-breaks) reklamlarının yanı sıra gelir paylaşımı modelini de deneyebilir. Ancak değerlendirilen tüm bu gelir modelleri arasında Facebook Watch‘ta olduğu gibi içerik üreticilere bir ön ödeme yapılmayacağını belirtelim.

Bu arada tüm videoların linke yönlendirmek için yukarı kaydır özelliğine sahip olacağını söylemekte fayda var. Böylece içerik üreticiler kullanıcıları web sitelerine, e-ticaret dükkanlarına ve bilet satışına yönlendirebilecek. Bu anlamda 800 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Instagram’ın video sekmesinin de başarılı bir pazarlama aracı olarak konumlanacağını söylemek mümkün. Son zamanlarda gelir elde etmek için marka işbirliklerinin yanı sıra Patreon ve Kit gibi platformlara yönelen içerik üreticileri, Instagram’ın yeni sekmesi üzerinden de gelir elde edebilir.

Uzun formattaki videolar, aynı zamanda popüler videoları derleyerek öne çıkarak. İzlemeye devam etseçeneğine de sahip olan bu format, kullanıcıların uzun klipleri birkaç oturum boyunca görüntüleyebilmesini sağlayacak. Kullanıcılar ayrıca uzun formattaki klipleri yayıncının profilinde Öne Çıkan Hikayeler kısmının yan tarafında görüntüleyebilecek. Bu arada içerik üreticilerin anlık olarak çekim yaptıktan sonra uzun formattaki videoları paylaşması mümkün değil. Zira bu sekmede yalnızca önceden hazırlanmış videoların yüklenmesine izin verilecek.

Instagram şimdilik bu konuda yorum ya da açıklama yapmak istemiyor. Ancak uygulamanın eğlence odaklı bir video sekmesi yayınlaması, sosyal ağ ekosisteminde bir çok şeyi değiştirebilir. Şu an için bu video sekmesinin uygulama içinde nasıl yer alacağı, videoların Keşfet sekmesinde mi yoksa haber kaynağında mı görüntüleneceği bilinmiyor. 2017’de Watch sekmesini piyasaya süren Facebook, yaşadığı olumsuzlukları geride bırakarak şansını etkileşim oranıyla dikkat çeken Instagram’da denemek istiyor olabilir. Yine de video içerik konusunda Instagram’ın YouTube’u tahttan indirebilmesi pek de mümkün görünmüyor.

Facebook, Instagram Fotoğraflarını Platformda Paylaşmanın Yeni Bir Yolunu Test Ediyor!

Facebook, kullanıcıların Instagram fotoğraflarını Facebook profillerinde ya da Stories’de paylaşabilmesini sağlayan bir özellik test ediyor.

Facebook, Instagram’ı satın aldığı 2012 yılından bu yana, görsel ağırlıklı platformu ayrı tutmaya çalışıyordu. Ancak, son dönemde platformlar arası entegrasyona ağırlık veren sosyal ağ, iki uygulama arasında bağlantıyı sağlamak ve paylaşımı artırmak için yeni yollar geliştiriyor.

Mari Smith  tarafından fark edilen yeni özellik, Çok fazla fonksiyonel olmasa da eğer Facebook’ta aktifseniz Instagram paylaşımınızı buradan da paylaşmanıza izin veriyor.

Görselde de göreceğiniz gibi, yeni seçenek Instagram paylaşımını küçük resimlerle birlikte Facebook’ta da gösteriyor ve uygulamadan çıkmadan Facebook profilinizde ya da Facebook Stories’de paylaşmanızı sağlıyor.

Screenshot_3

Instagram kullanımının artışı, Facebook’un platformlar arası böyle bir paylaşım seçeneği getirmesinin sebebini açıklıyor. Instagram’da yarattığınız bir paylaşımı Facebook arkadaşlarınızla da paylaşmak güzel olmaz mı? Ya da profilinizde paylaştıysanız, story’nizde de paylaşmak istemez misiniz?

Facebook’un buradaki yaklaşımı, Facebook Stories’i daha fazla insanın kullanmasını sağlamak ve problem yaşadığı orijinal içerik paylaşımı sayısını artırmak üzerine. Belki de platform, Instagram sayesinde bu problemleri çözerken, kullanıcıların paylaşım süresini de kısaltabilir.

Facebook ve Instagram, iki ayrı platform olarak yollarına devam etse de Facebook’un platformlar arasındaki entegrasyonu geliştirmek için çeşitli denemeleri oldu. Bunlardan ilki Instagram Stories’in, Facebook Stories’de paylaşılabilmesi. İşletmeler ise entegre Messenger ile Instagram ve Facebook gelen mesajlara ulaşabiliyor. Ayrıca Facebook ve Instagram kampanyaları, her iki platformdan ayrı ayrı elle düzenlenmeden kolayca yapılabiliyor.

 

 

Instagram, 1 Saat Uzunluğundaki Video Formatıyla YouTube’a Rakip Olabilir!

Platformda yalnızca 60 ve 15 saniyelik video formatları kullanan Instagram, 1 saatlik video özelliğini uygulamaya alabilir.

Instagram, bir sonraki hamlesinde karşısına bir başka rakibini, YouTube’u alabilir. The Wall Street Journal’da yer alan yeni rapora göre, fotoğraf paylaşım uygulaması kullanıcıların 1 saat uzunluğunda videolar paylaşmasını sağlayacak bir özellik yayınlamaya hazırlanıyor. Uygulamanın video konusundaki video sınırı Instagram feed’lerinde 60 saniye, Stories’de ise 15 saniye.

Raporda özelliğin detaylarından ya da nasıl kullanılacağından söz edilmiyor. Fakat Instagram Stories uzantısı olacağını düşünebiliriz. Journal’a göre uzun video formatı dikey olabilir. Instagram bu konuda yayıncılar ve diğer içerik üreticileriyle uzlaşma halinde.

Özelliğin ne zaman yayınlanacağı hakkında da henüz bir bilgi bulunmuyor. Ancak, kısa video formatları kullanan Instagram’ın bakış açısını değiştirme yolunda olduğuna işaret ediyor. Uzun videolara daha fazla reklam alınabileceği için, uygulamanın bu hamlesi farklı fırsatlara da kapı aralayabilir. Bunun yanı sıra, Facebook’un YouTube’un videodaki üstünlüğünü sarsmasını sağlayabilir.

YouTube gibi, Instagram’ın da influencer’lardan oluşan ve büyük takipçi kitlelerine sahip kullanıcıları var. Şu an, bu kullanıcıların uzun videolar yayınlamasının tek yolu, reklam içermeyen canlı yayınlar.

Screenshot_1

Facebook, YouTube’a yalnızca reklam geliri konusunda da rakip olmak istemiyor. Pew Research’ün yaptığı araştırmaya göre YouTube, Amerika’da 2015 yılında 1 numaradaki Facebook’un yerini alarak, gençler arasında en popüler sosyal ağ oldu. Fakat Instagram’ın gençler arasındaki popülerliği devam ediyor.

Instagram’ın uzun video formatına, insanların uygulamada daha az kalmalarını sağlayacak ve geçirdikleri zamanı görebilmelerini sağlayacak bir özellik üstünde çalıştığı söylenen bir zamanda yönelmesi ilginç olsa da, 1 saatlik video özelliği aynı anda yayınlanabilir.

Instagram ve Facebook Hikayeler’in Çapraz Paylaşım Stratejisi Değişti!

Screenshot_5

Bir süredir Instagram Hikayeler üzerinden Facebook Hikayeler’de paylaşım yapabilmenizi sağlayan şirket, bu konuda bir tasarım değişikliğine gitti. Artık, Hikayenizi Instagram’da yayınladıktan sonra Facebook Hikayeler’de paylaşmanız da mümkün. Böylece aşağıda da göreceğiniz eski tasarımda olduğu gibi  aynı anda iki platformda da paylaşım yapmak istemeyen kullanıcılar, Hikayelerinin platformlardaki paylaşım saatlerini daha iyi bir şekilde yönetebiliyor.

Screenshot_6

Çapraz paylaşım konusunda sahip olduğu platformları kombinlemeyi seven Facebook, şimdiye kadar Hikayeler konusunda bunu iki kez daha denedi. Instagram hikayeleri doğrudan WhatsApp’ta paylaşmayı test eden şirket, Messenger Day ile Facebook Hikayeleri çapraz paylaşıma açmayı ihmal etmedi

Ancak şirketin sahip olduğu varlıkları çapraz kullanıma açması bununla sınırlı değil. Ay başıda yaptığı bir güncelleme ile   Instagram ve Facebook videolarının WhatsApp uygulaması içinde oynatılabilmesini sağlayan Facebook, böylece sahip olduğu ağların etkileşim için verimli bir şekilde kullanıldığından emin oluyor. Bu kullanımın bir başka örneği ise Instagram ve Messenger platformları arasında yaşandı. Geçtiğimiz ay Türkiye’deki kullanıcılara da açılan Instagram’daki bağlantılarınızı Messenger’a ekleme özelliği, durağan platformlara etkileşim kazandırma konusunda etkileyici bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

Aslında Facebook, şimdiye kadar  tüm bu çapraz kullanım ve paylaşım stratejisiyle ilgili her hangi bir istatistik paylaşmış değil. Ancak üst üste defalarca tekrarlanan bu formülün işe yaradığı açık. Aksi halde şirketin bu alandaki istikrarını açıklamak zorlaşıyor. Şirketin Instagram’daki paylaşım stratejisinde yeniliğe gitmesi ise 150 milyon günlük kullanıcıya ulaşan Facebook Hikayeler’in kullanım oranını arttırma isteğiyle uyum gösteriyor.

Facebook, Markaların Influencer Bulmasını Kolaylaştıran Bir Platform Geliştiriyor!

Facebook, markaların ve influencer’ların birlikte çalışarak sponsorlu içerik yaratmasını kolaylaştıracak bir platform geliştiriyor.

Yükselişte olan influencer marketing trendi, Facebook’u harekete geçirdi. Sosyal ağ, dikkatleri üstüne çeken influencer’ları özellikle video kampanyalar hazırlayan yayıncılarla bir araya getirebilmek için bir influencer pazarı platformu geliştiriyor. Platforma, “Markalı İçerik Eşleştirme” arama motoru da diyebiliriz. Markalar, bu platformda yaş, cinsiyet, eğitim, ilgi alanı, ülke, ilişki durumu ve hatta hayatlarındaki olaylar gibi belirli özelliklere göre odaklanmak istedikleri pazarı seçerek influencer’larla iş birliği yapabilecek.

Facebook’un test ettiği platform AllFacebook.de tarafından fark edildi.

Screenshot_3

Ekran görüntüsünde de göreceğiniz gibi, yeni platformun sol köşesinde hedeflemeyle ilgili detaylar yer alıyor. Odaklanılacak pazar seçildikten sonra, platform kullanıcılara erişmek istedikleri pazarlarda kayıtlı olan influencer’lar ve bu kişilerin izleyici ve takipçi istatistiklerinin de yer aldığı bir liste sunuyor. Markalar, bu bilgileri kaydedebiliyor ya da influencer’larla bağlantıya geçebiliyor.

Facebook, platformun test aşamasında olduğunu doğruladı. Markaların sosyal ağdaki varlığını influencer marketingle genişletecek olan platform, News Feed’de yapılan değişikliklerden dolayı sayfa içerik erişimlerinin düştüğü böylesi bir dönemde çok daha önemli hale gelebilir.

Test aşamasındaki arama motoruyla ilgili henüz çok fazla bilgi bulunmasa da Facebook’un geçen yılın sonunda yayınladığı ve marka tekliflerine açık olan kayıtlı influencer’ların bulunduğu Creator uygulamasından yararlanacak gibi gözüküyor.

Bu mantıklı bir hamle çünkü Facebook, yaratıcıların bu sosyal uygulamadan nasıl para kazanacaklarıyla ilgili açık bir yol göstermedi. Oyun içeriklerinde canlı yayın ipucu verme, izlenen içeriklerde belirli yaratıcıların reklamını yayınlama ya da markalı içerik etiketleri gibi yeni araçlar kullanılsa da, uygulama belli başlı influencer’ların ciddi paralar kazandığı YouTube kadar etkin değildi. Yeni platform sayesinde yaratıcılar, markalarla iş birliği açısından daha somut adımlar atabilecek.